Home ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ-ΚΑΒΑΛΑ 83-58 | 19η Αγωνιστική Elite League

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ-ΚΑΒΑΛΑ 83-58 | 19η Αγωνιστική Elite League

0

Νίκη με πρωταγωνιστές στην εξέδρα τους νεαρούς αθλητές μας και παραμονή στην κορυφή

Ο Πανερυθραϊκός έφτασε στη 14η νίκη του σε 19 αγώνες στην φετινή Elite League, καθώς επιβλήθηκε της Καβάλας με 83-58 στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής» και συνεχίζει να είναι μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να μπουν καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά όταν άρχισαν να βγάζουν ενέργεια, προηγήθηκαν με 17-15 στην πρώτη περίοδο. Χάρη στην άμυνά τους βρήκαν και πιο εύκολα λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 28 πόντους και προηγούμενοι με 45-30 στο ημίχρονο.

Ο Πανερυθραϊκός πατούσε, πια, πολύ καλύτερα στο παρκέ και αυτό αποτυπώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ήταν μπροστά στο σκορ με 64-41. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 30 πόντους, με τους γηπεδούχους να κάνουν διαχείριση δυνάμεων και να φτάνουν στο τελικό 83-58, μπροστά σε μια εξέδρα γεμάτη χαμόγελα, καθώς οι αθλητές της Ακαδημίας προσήλθαν αθρόα στο Κλειστό «Στέλιος Καλαϊτζής», για να στηρίξουν την ομάδα μας.

Ο επόμενος αγώνας μας είναι το Σάββατο (25/2, 17:00) στο Αγρίνιο με αντίπαλο τον ΑΟ Αγρινίου.

Πανερυθραϊκός-Καβάλα 83-58

Διαιτητές: Λιότσιος-Λογοθέτης-Καραμπιτσάκος

Δεκάλεπτα: 17-15, 45-30, 64-41, 83-58

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 2, Καλλιανιώτης, Παπαδημητρίου 4, Κωστόπουλος 12 (2), Μωραΐτης 2, Καμπουρίδης 12, Μερμίγκης 5 (1), Αρνόκουρος 11, Οικονομόπουλος 14 (2), Σταματογιάννης 9 (1), Ματαλιωτάκης 7 (1), Ευστρατίου 5

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 10 (1), Πουλιανίτης 15 (1), Κριζέας, Απαζίδης 12 (2), Ευαγγελίδης, Πρίφτης 9 (3), Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 6, Ουέμπστερ 2, Τσέλλος 4